Connect with us

Uncategorized

Ka shum gjasa që ky me qenë presidenti i ri i Kosovës!”, Mësojeni

Published

on

“Që ditën kur Isa Mustafa deklaroi se “Tashmë Lidhja Demokratike e Kosovës nuk vija të kuqe me Partinë demokratike”, është ditur se kreu I LDK-së po fliste sipas një skenari, të cilin ia kishte dhënë presidenti Thaçi. Pazari i heqjes së vijave të kuqe është i njohur për ata që e ndjekin skenën politike dhe zhvillimet e saj. Ky Pazar e ka zanafillën te marrëveshja Thaçi-Mustafa e vitit 2014, me të cilën ata kanë ndarë rolin e presidentit. Thaçi, për ta garantuar këtë post, i ka premtuar Isës se pas tij, do të ishte ai pasues i presidentit të sotëm. Kjo është arsyeja pse Isa Mustafa bëri blofin në procesin e zgjedhjes së kryetarit të Lidhjes Demokratike, duke bllokuar kandidimet e të tjerëve dhe duke luajtur rolin “e shpëtimtarit” në minutën e fundit! Duhej të ishte kryetar i LDK-së që të mundësonte bashkë me Thaçin rikthimin e tij në zyrën e presidentit. Por nëse ndodh kjo, Kosova do të ketë një president infantil!”, thotë Bytyçi.

Enver Bytyçi
Sipas tij, propozimi i aktakuzën ndaj Hashim Thaçit ka bërë që të hapet debati për një koalicion mes këtyre dy partive.

“Debati për një koalicion midis LDK-së dhe PDK-së ka lindur në momentin kur u shpall akt-akuza ndaj presidentit në detyrë, Hashim Thaçit. Ky i fundit u angazhua fort që në ditët e para për të garantuar vazhdimësinë e politikës së tij në Kosovë, d.m.th për të mbyllur abuzimet dhe shkeljet e rënda ligjore e kushtetuese gjatë ushtrimit të pushtetit si shef i ekzekutivit dhe si kryetar shteti. Ndoshta do të donte që atë ta pasonte një njeri I besuar I tij në PDK, por pas kësaj ai ka më shumë besim te Isa Mustafa sesa te Kadri Veseli! Isa foli disa herë për mundësinë e krijimit të një koalicioni midis tij dhe PDK-së. Dhe ai e di se në një koalicion të tillë i duhet të mbajë ose postin e kryeministrit, ose atë të presidentit. Kryeministrinë ia dha Abdullah Hotit. Por provizorisht. Sepse plani i tij është të marrë postin e presidentit dhe postin e kreut të ekzekutivit t’ia japë PDK-së. Ramush Haradinaj ia turbulloi ujërat, ndaj ai hoqi vijat e kuqe me PDK-në”, shprehet profesor Bytyçi.

MË tëj, ai ka thënë se midis Isa Mustafës dhe Thaçit e PDK-së nuk ka pasur asnjë sekondë vija të kuqe.

“Nëse kreu i LDK-së në fushatë elektorale i vendosi këto vija, kjo ishte thjesht një taktikë mashtruese e tij për elektoratin, me qëllim që të maksimalizonte votat e partisë së tij. Tani që fushata duket pak larg, por nuk është se nuk afrohet, ai hoqi dorë nga këto lloj vijash dhe i zëvendësoi me vijat e jeshile”.

Bytyçi ka shkruar se nëse PDK hyn në koalicion me LDK-në, atëherë ajo do ta ketë postin e kryeministrit, dhe jo atë të presidentit.

“Nëse do të funksionojë skema politike Thaçi-Mustafa, atëherë nuk pritet që postin e presidentit ta ketë Partia demokratike e Kosovës. Ajo do të ketë postin e kryeministrit. Presidencën e synon dhe e ka në axhendën e tij Isa. Kryeministër do të jetë Kadri Veseli, ose një i përzgjedhur tjetër nga radhët e Partisë Demokratike, tek i cili Thaçi ka besim më shumë sesa te Veseli. Kjo do të thotë se qeveria Hoti është një qeveri e përkohshme. Se kryeministri Hoti është dhe do të jetë një kryeministër një përdorimesh me afat më pak se njëvjeçar”, deklaron Bytyçi për “Bota sot”.

“Ujqit e politikës së Kosovës janë shumë aktivë. Dy dinozaurët e saj, Thaçi dhe Mustafa, ndonëse në publik nuk kanë asnjë fuqi, kanë krijuar fuqinë e mafies politike dhe posedojnë armët më të fuqishme të politikës së frikës dhe presionit, siç janë lidhjet nepotike, favoret politike dhe afariste, përdorimi I parave publike për të krijuar rrethin mafioz të mbështetjes financiare dhe kriminale e për pasojë kanë siguruar mbështetjen e armikut numër një të Kosovës, Serbisë. Të tillë politikanë Serbia I ka mbështetur dhe do t’i mbështesë sa të jetë jeta. Sepse politikanët e korruptuar dhe inkriminuar janë të shantazhueshëm. Kaq do Serbia në Kosovë. Ta ketë shansin dhe mundësinë që ta shantazhojë kreun e shtetit dhe kreun e ekzekutivit. Pastaj ajo nuk e ka të vështirë t’i realizojë të gjithë skenarët anti-shqiptarë në Kosovë”.4

Bytyçi shprehet se Hoti është i vetëdijshëm se kurthi për rrëzimin e qeverisë së tij është i planifikuar nga dyshja Thaçi-Mustafa.

“Se PDK kërkon me çdo kusht njërin nga këto dy poste, këtë nuk e shpreh vetëm Sami Lushtaku. Kjo duket edhe nga deklaratat e Kadri Veselit dhe të Avdullah Hotit. Në deklaratat e Veselit lexohet qartë kërkesa e tij ndaj Mustafës, e cila përkthehet në formulën: “Mirë ne do të vijmë në koalicion me ju, por ju çfarë na ofroni ne”!? Synimi i Kadri Veselit është që ofertën ta bëjë Isa Mustafa dhe ajo të mos dalë si kërkesë e Partisë Demokratike. Ndërsa kryeministri Hoti kërkon që “vijat e kuqe”, nëse hiqen me PDK-në, të mos hiqen ndaj presidentit të vendit, Hashim Thaçit. Edhe në këtë rast del qartë kontradikta. Hoti është i vetëdijshëm se kurthi për rrëzimin e qeverisë së tij është i planifikuar nga dyshja Thaçi-Mustafa. Në pamundësi për t’iu kundërvënë Mustafës, ai publikisht atakon me të drejtë Thaçin. Por jam I bindur se deklarata e kryeministrit e ka ithtuar kreun e Lidhjes Demokratike, i cili beson se është patriark i LDK-së dhe se të gjithë sa janë në atë parti duhet të marrin frymë nga gabzherri i tij!”, nënvizon Byytyçi për “Bota sot”.

Continue Reading

Classic

1972 Chevrolet Nova For Sale -The restoration car has around 3,000 miles on it since it was completed. (Video)

Published

on

By

1972 Chevrolet Nova

This wonderful Nova emerged from Ohio and has consistently been kept inside. The vehicle was rotisserie reestablished by an expert shop 8 years back, and no cost was saved. @The reclamation vehicle has around 3,000 miles on it since it was finished. This vehicle has been spoiled and adored for what seems like forever! Unique proprietor’s manual, save keys, clean up paint, establishment manuals and receipts are remembered for the deal.

Mechanics

1.383ci V8 Stroker Engine

2.Dual Holley 4bbl Carbs

3.Vacuum Secondaries, Electric Choke, Dual Feed

4.Edelbrock Torquer II Intake

5.Cast Iron Heads

6.Keith Black Flat Top Pistons

7.Scat 9000 Series Cast Stroker Crank

4-Speed Manual Transmission

10 Bolt Posi-Traction Rear End with 3.42:1 Gear Ratio

Force Steering

Force Front Disk Brakes, Rear Drum

New Brake Lines

Billet Distributor

Aluminum Air Cleaner and Valve Covers

Prostitute Competition Headers

New Dual Exhaust System

Pure Dynomax Mufflers

Free Front Suspension

Leaf Spring Rear Suspension

Foothold Bars

GM Heavy Duty Rocker Arms

Pete Jackson Gear Drive

New Fuel Lines

New Gas Tank

Body

All Original Metal, Except Hood

Steel Cowl Hood

Wonderful Blue Paint

Dark Vinyl Top

Chrome and Stainless are fit as a fiddle

Extremely Nice Fit and Finish

Strong Straight Body Work

Entryway Lips and Jambs are Clean and Solid

Underside is Very Nicely Painted

Strong and Clean Frame and Floorboards

New Bushings

Edge Ties

Rockers are Straight and Solid, Tight Pinch Welds

Clean Trunk with Nice Mat, Spare Tire

Wheel Wells are Solid

15″ Rally Wheels

BF Goodrich 215/65/15 Front and Rear Tires

Inside

Wonderful Black Interior

Seat

Floor Shift

Secondary selling Gauges Under the Dash

Directing Wheel and Gauges are fit as a fiddle

Warmth and Defrost

Entryway Panels are fit as a fiddle

Pleasant Black Carpet

Safety belts Front and Rear

Pleasant Headliner with Working Dome Light

Continue Reading

Uncategorized

KanceIarja Gjermane me këtë Lajm i gëzoi gjithë Shqiptarët, Dankee AngeIa!

Published

on

Qytetarët e Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë, Kosovës, Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës nga 7 Shkurti do të munden të punojnë legal,isht në Gjermani vetëm me dokumente të shteteve të tyre.

Respektivisht pa pasur pasaportë të BE-së. Ky informacion është shpal,lur zyrta,risht nga Merkel ku thotë se qytetarët do të mund të punojnë në vendin më të zhvilluar të BE-së.

Kancelarja e Gjermanisë, po paralajmëron kri zën më të madhe të Bashkimit Europian që nga krijimi i Unionit më të rëndësishëm politik në botë.

Kjo situatë sipas Angela Merkel, është rezultat i pan demisë C0vi d-19. Megjithatë, politikanja gjermane Viola Von-Cramon , që është raportuese për Kosovë në Parlamentin e Europës, thotë se Merkel do e kryejë një punë që lidhet me Kosovën.

Continue Reading

Uncategorized

Nga java e ardhshme dalin mga 200euro per Familje…

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, derisa ka vizituar Suharekën ka premtuar se javën e ardhshme do të kalojë l igji për rimëkëmbje ekonomike.

Ndërsa nga këtu ka premtuar se në javën e ardhshme do të kalohet l igji për rimëkëmbje ekonomike dhe do të de finohen të çështjet.

Ku përfshihen mjetet që do të marrin qytetarët nga kursimet e tyre por edhe lehtësira të tjera që do të bëhen për bizneset.
Hoti ka thënë se po punohet edhe për përgatitjen e pakos së re fiskale gjatë muajit dhj etor dhe se në mbledhjen e parë të ja narit do të miratohet kjo pako, ditorja.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch