Connect with us

Tech

Kështu duket Golf R i ri më i fuqishëm ndonjëherë

Published

on

Dalin foto të Golf R të ri më të fuqishëm ndonjëherë, tërësisht i pa kamufluar.

Gjenerata e re e Volkswagen Golf R nuk do të zbulohet ende zyrtarisht, por tani ky model tashmë ka dale në testim.

Në fotografitë e spiunuara të Golf R-it mund të shihen tiparet e tij sportive, duke filluar nga tubat e shkarkimit, frenat me mbështjellës të ngjyrosur e vrimat sportiv të ajrimit nga para, transmeton lajmi net.

Nga një dokument i lansuar së fundmi nga kompania gjermane është konfirmuar që Golf R do të ketë 328 kuajfuqi.

Golf R i ri pritet që shpejtësinë nga 100 kilometra në orë ta arrijë për 4.5 sekonda.

Çmimi i cili i është etiketuar makinës qëndron afro 25 mijë eurosh.

Continue Reading

Tech

Zvogëlohet shitja e telefonave inteligjent për shkak të koronavirusit

Published

on

Koronavirusi, zvogëlohet shitja e telefonave inteligjent për shkak të pandemisë.

Shitjet e telefonave të rinj janë shembur në rënien më të madhe që nga shpikja e smartphone.

Firma e hulumtimit Strategy Analytics tha se dërgesat në shkurt ranë me 38% nga viti në vit. Përhapja e koronavirusit në Kinë pati një ndikim të madh, tha autori, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net.

Raporti thoshte se dërgesat e smartphone-ve ranë nga 99.2 milion në shkurt 2019 në 61.8 milion në shkurt 2020.

Shkurti ishte caktuar të ishte një muaj i madh për industrinë e telefonave, me vitrinën e tij të madhe vjetore të Kongresit Botëror Mobile, ku shumë telefona të rinj zbulohen për herë të parë.

Ngjarja ishte një nga konventat e para të mëdha që u anulua për shkak të koronavirusit. Samsung, i cili zbuloi telefonat e saj të fundit S20 në shkurt, raportohet se ka parë shitje të ngadalta fillestare të pajisjeve.

Ndërkohë, Apple paralajmëroi se do të humbasë parashikimet e fitimit dhe tha që furnizimi në të gjithë botën i iPhone do të ishte “i kufizuar”.

Firma hulumtuese tha se priste që dërgesat e smartphone të vazhdojnë të luftojnë gjatë gjithë muajit Mars, tani që virusi është përhapur nëpër Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Qindra miliona klientë të mundshëm tani janë në mbyllje. Shitësit me pakicë mund të vendosin të ofrojnë zbritje “bujare” në pako për të forcuar shitjet, tha Strategy Analytics.

Continue Reading

Tech

Fshijeni menjëherë këtë mesazh nëse ju vjen në telefon

Published

on

Menjëherë fshijeni nësë ju vjen ky mesazh në telefon.

Në internet vazhdimisht qarkullojnë informacione ose gjysminformata të pavërtetuara. Problemi lind kur ato mund të rrezikojnë shëndetin e ndokujt. Prandaj mbani kujdes, raportojnë agjencitë e huaja.

Nëse merrni mesazh me këso përmbajtje ose të ngjashme, injoroni dhe fshijeni nga telefoni:

“Ju lutemi, përcilleni këtë mesazh. Rrjeti botëror është bërë i rrezikshëm për gratë: Shqetësimi seksual dhe diskriminimi “si një mirëmëngjesi”. Lajme të mira, koronavirusi nga Wuhani mund të shërohet me ndihmën e ujit të vluar me hudhër. Mjeku plak kinez ka provuar efikasitetin e këtij ilaçi. Shumë pacientë janë shëruar në këtë mënyrë. Tetë thelpinj të hudhrës dhe shtatë gota ujë të zihen bashkë. Pini këtë lëng dhe brenda natës do të ndieni përmirësim. Më vjen mirë që ky mesazh po shpërndahet ndër njerëz”.
Mesazhi i tillë ose i ngjashëm tashmë qarkullon nëpër botë në gjuhë të ndryshme. Mos bini pre e mashtrimit, ilaçi i konfirmuar kundër koronavirusit ende nuk është gjetur askund, shkruan Daily Express.

Këshilla që ta fshini menjëherë jepet sepse mund të ndodhë që dikush mund të besojë se ky ilaç njëmend të jetë efektiv, prandaj nuk keni nevojë ta provoni veten. Më së lehti është ta fshini dhe të mendoni më seriozisht për këtë.

Continue Reading

Tech

iPhone 9 Plus lansohet së shpejti me çmim mjaft të ulët

Published

on

Apple mund ta lansojë së shpejti iPhone 9 Plus me çmim mjaft të ulët.

Duket se Apple që do ta lansojë së shpejti iPhone 9, të njohur deri më tani edhe si iPhone SE 2, por mund ta lansojë edhe iPhone 9 Plus.

Sipas 9to5mac, sistemi iOS14, është i dedikuar për një smartfon shumë më të madh dhe ky është pikërisht versioni i këtij telefoni me përmasa më të mëdha.

Deri më tani, ka pasur lajme të ndryshme, se ky iPhone do të lansohet së shpejti, ndërsa ishte thënë se mund të lansohej gjatë këtij muaji, por nuk është folur asnjherë për versionin Plus. Meqenëse iPhone 9 do ta zëvendësojë iPhone 8, atëherë mendohej se do të lansohej edhe iPhonë 9 Plus së bashku me të.

Ashtu siç është thënë më herët, ky smartfon do të ketë çmim të ulët duke filluar nga 365 euro, që është një çmim shumë i ulët në krahasim me 639 euro të iPhone 11, apo 1,000 euro të iPhone 11 Pro.

Por, në këtë smartfon nuk pritet të jenë të gjitha gjërat më të reja të teknologjisë, pasi do të ketë edhe pjesë nga telefonat e vjetra siç është butoni i poshtëm, transmeton Telegrafi.

Brenda iPhone 9 Pro, do të jetë procesori A13 Bionic, që është paraardhësi i iPhonë 11 Pro, butonin fizik Home me Touch ID, ndërsa në iPhone 12 do të jetë procesori A14 Bionic që është më i shpejtë.

Ky smartfon me 5.5 inç do duhej të lansohej gjatë këtij muaji, por për shkak të vonesës në prodhim, ka mundësi që ta shtyjë edhe për pak kohë.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2019 A1Lajm